Historický areál Bouzov
Ojedinělé kulturní zařízení, jehož náplní jsou zábavně-naučné programy s historickou tématikou pro děti i dospělé. Návštěvníci mohou získat základní informace o jednotlivých typech válečných strojů a jejich použití při středověkých bitvách, zejména při dobývání hradů. K vidění jsou např. vrhací prak, arcubalista, onager, šípomet, beranidlo s přístřeškem či obléhací věž.
Sklářská minihuť Bouzov
Sklárna Bouzov byla uvedena do provozu jako součást historického areálu „Galerie v podhradí“ Bouzov v roce 2002. V současné době je minihuť v provozu pouze v zimních měsících. Vyrábí se zde dekorativní sklo hutní technikou např. těžítka a skleněná zvířátka, foukáním repliky historického skla. Ručně vyráběné repliky historického skla jsou zhotovovány podle způsobů zpracování skla ve středověku.
Galerie keramiky (Keramika u Kocoura)
Keramická dílna s možností zakoupení výrobků. Galerie Vás uvítá v příjemném prostředí, dozvíte se mnoho informací, v praxi si v rámci keramických kurzů vyzkoušíte práci s keramickou hlínou a odnesete si hotové výrobky. Můžete si zakoupit autorskou modelovanou keramiku, zahradní keramiku, keramické obrázky a jiné řemeslné výrobky.
Hanácké muzeum v Cholině
Začátek expozice tvoří stylizovaná obytná místnost s předměty denní potřeby, která pokračuje výstavou hanáckých krojů, sokolských a orelských uniforem. K vidění je také část sbírek známého cestovatele Emila Holuba, které daroval místní základní škole při své návštěvě obce. V neposlední řadě zde najdeme nejrůznější historické písemnosti, archeologické nálezy a mnoho dalších zajímavostí.
Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem
Muzeum stojí na místě někdejší slavné továrny na výrobu hasičské techniky tří generací rodiny Smekalů. Továrna byla založena jako první výrobna hasičské techniky v tehdejším Rakousku-Uhersku. Její výrobní program nebyl zaměřen jen na hasičství, i když toto bylo hlavní součástí výroby. Z brány továrny vyjížděly např. čistící vozy, návěsy, cisterny atd.
Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem
Jedná se o ojedinělou a největší sbírku historických kočárů a luceren ve střední Evropě. Můžete se těšit na největší kočár všech dob, 50 kočárů – včetně saní, největší sbírku smutečních kočárů, sbírku biskupských kočárů, kočáry zrestaurované i v původním stavu, restaurátorskou dílnu, která je součástí prohlídky, galerii dokumentů, zvukovou, světelnou a filmovou projekci atd.
Městské muzeum Litovel
Řemesla našich předků v dílničkách jako z minulých století – cukrářka, holička, řezník, sedlář, švec – tyto postavičky je možné vidět ve stále expozici Muzea Litovel. Vystavené pomůcky věnovali do muzea převážně sami potomci živnostníků. V jiné části muzea je obměňovaná výstava vztahující se k životu na Litovelsku. V budově Litovelského muzea je navíc útulná restaurace.
Muzeum harmonik v Litovli
Můžete zde zhlédnout klávesové a knoflíkové akordeony, heligonky od 55 českých výrobců a atypické harmoniky. Stávající počet nástrojů je 230 kusů. Smyslem zřízení muzea je připomenout návštěvníkům vynikající řemeslnou a výtvarnou práci našich předků.
Muzeum řemesel Konicka
Expozici zvyků a řemesel na Konicku najdete v přízemí konického zámku. Seznámíte se zde s řadou řemesel, která mají na Konicku dlouholetou tradici, např. mlynářství, vahařství, kovářství, pivovarnictví, krejčovství a řada jiných. Najdete tu mimo jiné i řadu vzácných exponátů, jako dochovaný nejstarší věžní hodinový stroj na Konicku či zbraně z napoleonských válek nebo sbírku sekerek.
Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích
V místě původní výrobny tvarůžků bylo v létě roku 1994 otevřeno Muzeum Olomouckých tvarůžků A. W. Muzejní expozice začíná ve sklepě, kde je dokumentováno mletí a lisování tvarohu, v dalších podlažích pak vlastní výroba, ale také výrobci a jejich osudy. Naleznete zde řadu původních a jedinečných dokladů o výrobě tvarůžků.
Muzeum veteránů ve Slatinicích
Na ploše 400 m2 najdete sbírku starých automobilů a motocyklů (Mercedes Benz, BMW, KdF), převážně z 30 let minulého století a množství dobových artefaktů. Upoutá vás kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století i venkovská stodola s veteránem „uloženým“ pod slámou. Ve vitrínách naleznete modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky.
Památník Adolfa Kašpara v Lošticích
Památník Adolfa Kašpara v Lošticích je umístěn v domě, ve kterém od roku 1911 do roku 1932 trávil léto se svou rodinou významný český knižní ilustrátor, rodák z Bludova, Adolf Kašpar. Adaptační práce alespoň zčásti vrátily objektu charakter a atmosféru doby, v níž Kašpar žil a tvořil. Zvláště zařízení výtvarníkova ateliéru přibližuje chvíle jeho tvorby.
Zahradní železnice ve Střížově
Nejen milovníkům vlaků, ale i oblíbencům modelářství, velkým i malým je určena zahradní železnice ve Střížově. V zahradní železnici si prohlédnete všechna měřítka modelů vlaků proplétajících se v zahradě mezi stromy a květinami. Návštěva venkovního kolejiště zasazeného do zahrady nabízí pěkný zážitek nejen dětem, ale i dospělým.